ورود به پنل کاربری

نام کاربری :
رمز عبور :
مرا به خاطر بسپار

مصاحبه مدیر عامل شرکت

اهرم­های توسعه یک صنعت

علیرضا نطاق، مدیر عامل شرکت پارس شیشه سینا

توسعه صنعت شیشه و بطری از چه مسیرهایی می­گذرد؟ یکی از موضوعاتی که همواره محل پرسش بوده، مزایای بسته­بندی در شیشه برای کمک به محیط­زیست است. شیشه ذاتاَ پاک است و به واسطه فرآیند ذوب و تولید هیچ­گونه میکروب و یا ماده آلاینده­ای را به همراه ندارد. بنابراین یکی از بی­نظیرترین عناصر بسته­بندی در صنایع بهداشتی، دارویی و یا غذایی به شمار می­رود. به­عبارتی می­توان گفت هیچ­گونه ماده و یا عامل خارجی نمی­تواند از بدنه ظرف شیشه­ای عبور کند و یا برعکس عموماً هیچگونه ترکیبی بین شیشه و محصولات درون آن صورت نمی­پذیرد. از باب مسائل زیست محیطی باید دو موضوع را در نظر داشت. اولاَ شیشه از جنس مواد معدنی و عناصر روی زمین است و هیچ­گونه واکنش منفی بین شیشه و طبیعت به ­وجود نمی آید؛ دوماَ شیشه کاملاَ بازگشت­پذیر بوده و صد در صد آن قابلیت بازیافت را داشته و به­عنوان ماده­ای ضاید و بی­مصرف در طبیعت رها نمی­شود. مضاف بر آن، فراوانی دامنه مصرف آن در صنایع بسته­بندی، ‏‏ساختمانی و الکترونیک چنان درخواستی نسبت به آن ایجاد کرده که فعلاَ ضایعات شیشه­ای کمیاب و گران شده­اند.

همخوانی تکنولوژی تولید محصولات مصرفی شیشه­ای در صنعت غذایی ایران با کشورهای توسعه­یافته را می­توان یکی دیگر از مزایای استفاده از ظروف شیشه­ای برشمرد. به دلیل قدمت چندین ساله این صنعت در ایران و همچنین وجود تکنولوژی و ورود ماشین­آلات همتراز با سطح جهانی در کشور، خوشبختانه این صنعت به­ویژه در بخش صنایع­ غذایی و بسته­بندی دوشادوش با کشورهای پیشرفته در جهان پیش رفته و همتراز با آنها قرار داشته و دارد. شیشه­های مورد استفاده در صنایع بسته­بندی عموماَ شیشه­های «سودالایم» بوده و استانداردهای پیچیده و آنچنانی را شامل نمی­شوند، اما در داخل کشور به پارامترهای تعریف­شده سازمان استاندارد اکتفا می­شود که به­خودی خود در برگیرنده تمامی پارامترهای لازم است و در بخش «دربندی» ظروف شیشه­ای به استانداردهایی نظیر «GPS» رجوع می­شود.

همان­گونه که در سطرهای قبلی اشاره شد، تکنولوژی در این بخش همگام و همتراز با آخرین متد جهانی پیش می­رود و پروسه تولید و محصول نهایی مورد اقبال مصرف­کنندگان جهانی قرار گرفته است، کما اینکه کلیه صادرات محصولات غذایی و دارویی کشور توسط ظروف شیشه­ای تولید داخل بسته­بندی و صادر می­شوند.

با این حال، صنعت تولید ظروف شیشه و بطری، این روزها با چالش­هایی هم روبرو است. بخشی از چالش­های در بخش عمومی جانمایی شده­اند. این روزها مشکلات عمومی با چاشنی چالش­های سیاسی همراه شده و مشکلاتی مانند افزایش قیمت ارز و یا عدم مراودات بانکی با جامعه جهانی را سبب شده است. به نوعی که تولیدکنندگان و صاحبان این صنعت را نیز در واردات ماشین­آلات تولید و قطعات یدکی و همچنین در بخش صادرات محصول نیز دچار مشکلاتی کرده است، ولی می­توان امیدوار بود که با رفع تحریم­ها و ارتباط تنگاتنگ با سایر کشورها این مشکلات به راحتی حل شود. اما یکی از چالش­های عمده در صنعت ظروف شیشه و بطری، ورود محصولات بسته­بندی پلاستیکی وPET  است که متاسفانه علی­رغم غیر بهداشتی بودن و دامن زدن به معظلات زیست محیطی، به دلیل مزیت­های ریالی وارد چرخه بسته­بندی و صنایع غذایی شده است.

این چالش­ها در حالی همچنان به قوت خود باقی است که برای برون­رفت از این مشکلات، سیاست­گذاران می­توانند چند راهکار را در دستور کار قرار دهند. خوشبختانه رفع این چالش­ها و مشکلات به قدری ساده و پیش پا افتاده است که نمی­توان ذاتاَ آنها را مشکل یا چالش نامید و شاید بهتر باشد آنها را سوء­تفاهم بنامیم. اگر کمی گشایش در سیاست­های خارجه ایجاد شود، به راحتی مسائلی از قبیل واردات و صادرات و گره­هایی که در این بخش وجود دارد قابل حل خواهد شد. همچنین در بخش استانداردهای سلامت محصولات بسته­بندی اگر مسئولین در این حوزه و به­خصوص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان­های مربوطه همانند اکثر کشورهای پیشرفته عمل کنند و استانداردها و محدودیت­های خاص را در رابطه استفاده از محصولات بسته بندی پلاستیکی و پلیمری وضع کنند مطمئناَ چالش عمده­ای در این بخش وجود نخواهد داشت.

چالش کاهش صادرات در این صنعت هم به چند موضوع بازمی­گردد. صنعت شیشه به واسطه گران بودن، حجم سرمایه­گذاری سنگینی را می­طلبد به این جهت میزان سرمایه­گذاری متناسب با بازار داخل و به­ویژه بازار صادراتی هنوز شکل نگرفته است ولی این اواخر شاهد افزایش میزان سرمایه­گذاری هستیم. در این میان صدور بخشنامه­های خلق­الساعه تجاری و ارزی به برخی دست­اندازهای صادراتی منجر شده است. ایران به لحاظ غنی بودن منابع معدنی و همچنین منابع سوختی از پتانسیل بسیار بالایی از این جهت برخوردار است و به­راحتی می­تواند به­عنوان یکی از قطب­های جهانی در این صنعت معرفی شود و طبیعتاَ حمایت­های مالی دولت و بانک­ها در این زمینه می­تواند کاملاَ راه­گشا باشد. امروز تولیدکنندگان برای دنبال کردن مسیر توسعه و رشد و همچنین بالا بردن تیراژ تولیدشان به حمایت­هایی برای تامین نقدینگی، تامین و تسهیل مواد اولیه، گشودن راه­هایی برای تبادلات مالی و بانکی، صادرات آسان و مسائلی از این دست نیاز دارند. با توجه به اینکه تحریم­ها مشکلات بسیاری برای برخی از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع به وجود آورده است، انتظار می­رود فضای داخلی محیط­ کسب­وکار و اقتصاد کشور به سمت حمایت از صنعتگران و فعالان اقتصادی گام بردارد.